1. >O nas
  2. >Gleba jest pełna życia!

Szczęśliwa gleba, hojna gleba

Razem ze współpracującymi z nami rolnikami, dzielimy przekonanie, które stosujemy wspólnie w praktyce każdego dnia: musimy zadbać o naturę.

Rolnik, zawód przechodzący rewolucję

Spotkaliśmy się z Hubertem Gave, rolnikiem z północnej Francji ze wsi o nazwie Clary. Hubert jest jednym z współpracujących z nami rolników. Wie on z pewnością jedną rzecz: praca przechodzi rewolucję i to we właściwym kierunku!

Hubert wyjaśnił nam techniki, które zorganizował, aby lepiej chronić gleby, które uprawia: korzysta on z mechanicznego usuwania chwastów; ceni różnorodność biologiczną po to, aby mieć jak najwięcej „pomocników” (biedronki, bzygi oraz inne bardzo pożyteczne owady pomagające w zapylaniu i kontroli ilości szkodników); obsiewa on glebę bakteriami zwanymi mikoryzami; jego pola są nawożone nawozem naturalnym i co więcej, ich jakość jest również poprawiana dzięki bakteriom.

Według niego dobrym pomysłem jest „stworzenie życia w glebie”. Oczywiście po to, aby chronić środowisko, ale również po to, aby poprawić jakość produktu między innymi pod względem struktury i smaku.

Podążajmy za jego przykładem!

Dołącz do nas
Wiosna, Więc Czas Na Wiosenne Sałatki! Macie Swoje Ulubione Przepisy? Dajcie Znać, Jakie S...